Слави Трифонов се извини за изказването на Тошко Йорданов за младите медици
Лидерът на " ИТН " (ИТН) Слави Трифонов се извини обществено посредством обява във Фейсбук във връзка Трифонов призна, че думите на неговия сътрудник са били " прекомерно прочувствени " и " естествено са засегнали и ядосали доста хора ".
" Разбира се, думите на Тошко Йорданов бяха непремерени и прекомерно прочувствени. Засегнаха и ядосаха доста хора изцяло естествено. Искам най-искрено и от цялото си създание да се извиня за тази обстановка, " написа Слави Трифонов два дни и половина след самото изявление.
" Разбира се, че младите лекари са прави - освен тъй като са млади, а тъй като страната е длъжна да направи всичко допустимо, с цел да ги задържи да живеят и работят в България ", написа Трифонов. Той дефинира актуалните условия за специализация и труд на младите медици като " безусловно неприемливи " и акцентира, че смяна е наложителна.
В този подтекст водачът на Има Такъв Народ разгласи, че министърът на опазването на здравето доц. Силви Кирилов, излъчен от Има Такъв Народ, още през днешния ден ще предложения всички съсловни организации в опазването на здравето, с цел да стартира професионален и открит разговор по тематиката . Целта е да се изработят съответни оферти и решения, които да подобрят изискванията за специализация и да стимулират младите лекари да останат в България.
" Казана дума – хвърлен камък " в раната на българското опазване на здравето
Щеше да е хубаво политиците да следваха главния принцип на медицината - " На първо място не вреди "
Припомняме, че във вторник Йорданов провокира вълна от публично неодобрение, откакто в границите на съвещание на Комисията по опазване на здравето в Народното събрание се обърна към протестиращите млади лекари със следните думи:
" Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук... Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме експерти от други страни, които ще работят за 500 $ щастливи , колкото може да си разреши страната. "
Изказването бе несъмнено като " неприемливо и цинично "., също настоя за оставката на Йорданов.
, заместник-председател на " ИТН " и ръководител на парламентарната им група, както и на Комисията по просвета, съобщи, че няма желание да подава оставка след рецензиите, провокирани от негово изявление по адрес на специализантите и младите лекари в България
На въпрос дали не счита, че думите му са били цинични, в сряда депутатът отговори: " Кое беше цинично в казаното? Имаше извадени изречения... Нашите специализанти отхвърлят да отидат да вземем за пример в Шумен или Разград. В Италия ги изпращат съгласно триумфа им, подписват трудови контракти. Това беше и моят образец. "
Йорданов акцентира, че не е " робот ", че мнението му е част от свободния парламентарен спор. Затова и не вижда причина да се отдръпна от поста си.
" По тази логичност за всяко друго от моето мнение би трябвало да желая някой да си подаде оставката. Не мисля, че това е методът ", съобщи той.
Това, което разделя лаладжията от същинския политик
Острият език на Тошко Йорданов може и да работи, когато атакува политически съперници, само че в действителната политика това пречи
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




